The LQ104S1DG61 is a kind of color active matrix LCD module which incorporats amorphous silicon TFT (Thin Film Transistor). The LQ104S1DG61 includes a color TFT-LCD panel, driver ICs, control circuit and power supply circuit and a backlight unit. Graphics and texts can be displayed on a 800×3×600 dots panel with 262,144 colors by supplying 18 bit data signal (6bit/color), four timing signals, +3.3V or +5V DC supply voltage for TFT-LCD panel driving and supply voltage for backlight.
Parametrics
LQ104S1DG61 absolute maximum ratings: (1)Input voltage, VI: -0.3 to +5.5 V when Ta=25℃; (2)+5 V supply voltage, VCC: 0 to 6 V when Ta=25℃; (3)Storage temperature, Tstg: -35 to +70℃; (4)Operating temperature (ambient), Topa: -10 to +65℃.
Features
LQ104S1DG61 features: (1)Display size: 26 (10.4") Diagonal cm; (2)Active area: 211.2(H)×158.4(V) mm; (3)Pixel format: 800(H)×600(V) pixel (1 pixel=R+G+B dots); (4)Pixel pitch: 0.264(H)×0.264(V) mm; (5)Pixel configuration: R,G,B vertical stripe; (6)Display mode: Normally white; (7)Surface treatment: Anti-glare and hard-coating.
Diagrams
| Image | Part No | Mfg | Description |  |
Quantity | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
 LQ104S1DG61 |
 Sharp Microelectronics |
 TFT Displays & Accessories |
 Data Sheet |
 Negotiable |
Quantity | ||||||
 LQ101K1LY04 |
 Sharp Microelectronics |
 TFT Displays & Accessories 10.1" 1280x800 WXGA 400nits LED Bklght |
 Data Sheet |
 LQ104S1DG21 |
 TFT Displays & Accessories 10.4" (2 x CCFT) SVGA 350 Nits |
 Negotiable |
 LQ104S1DG2A |
 TFT Displays & Accessories 10.4" 800X600 SVGA |
 LQ104S1DG31 |
 TFT Displays & Accessories 10.4" 2 x CCFT SVGA 450 nits |
 LQ104S1DG34 |
 TFT Displays & Accessories 10.4" TFT SVGA 800x600 LED Bklight |