The AN77L10M-E1 is a stabilized constant voltage power supply with a low input/output voltage(0.3V max.). It is suitable for the low-voltage equipment using batteries, and consumer/industrial equipment with great fluctuation of the supply voltage.
Parametrics
AN77L10M-E1 absolute maximum ratings: (1)Supply voltage: 30V; (2)Supply current: 200mA; (3)Power dissipation: 650mW; (4)Operating ambient temperature: -30 to 85℃; (5)Storage temperature: -55 to 150℃.
Features
AN77L10M-E1 features: (1)Minimum input/output voltage difference: 0.3V(max.); (2)Built-in overcurrent limiting circuit; (3)Built-in rush current preventive circuit at saturation voltage rise time; (4)Built-in overheat protective circuit; (5)Built-in input short-circuit protective circuit.
Diagrams
AN77L10M-E1 dimensions
Image Part No Mfg Description Data Sheet Download Pricing
Quantity
AN77L10M-E1
AN77L10M-E1
IC REG LDO 10V .1A TO243
Data Sheet
Negotiable
Quantity
AN77035SP
AN77035SP
IC REG LDO 3.5V 1.2A SP3SU
Data Sheet
Negotiable
AN77035SP-E1
AN77035SP-E1
IC REG LDO 3.5V 1.2A SP3SU
AN77L10
AN77L10
IC REG LDO 10V .1A TO-92
AN77L10M
AN77L10M
IC REG LDO 10V .1A TO243
AN77L10M-E1
AN77L10M-E1
IC REG LDO 10V .1A TO243
AN77L12
AN77L12
IC REG LDO 12V .1A TO-92