The SPW47N60C3 is a cool MOS power transistor.
Parametrics
SPW47N60C3 absolute maximum ratings: (1)continuous drain current: 47A; (2)pulsed drain current: 141A; (3)avalanche energy: 1800mJ; (4)avalanche current: 20A; (5)gate source voltage static: ±20V; (6)gate source voltage: ±30V; (7)reverse diode dv/dt: 15V/ns.
Features
Diagrams
SPW47N60C3 dimensions
Image Part No Mfg Description Data Sheet Download Pricing
Quantity
SPW47N60C3
SPW47N60C3
Infineon Technologies
MOSFET COOL MOS N-CH 650V 47A
Data Sheet
Quantity
SPW47N60C3
SPW47N60C3
Infineon Technologies
MOSFET COOL MOS N-CH 650V 47A